Badania powierzchniowe

Badania powierzchniowe

Pogotowie Archeologiczne wykonuje badania powierzchniowe przed wielkopowierzchniowymi inwestycjami, np. budową dróg. Podobnie jak w przypadku innych badań archeologicznych, ich celem jest wykrycie potencjalnych zabytków. Jednak w przeciwieństwie do wykopalisk badania powierzchniowe są nieinwazyjne. Co to oznacza? W trakcie prac archeologów wykorzystuje się metody obserwacyjne bez naruszania struktury gleby. Tego rodzaju badania poprzedzają prace budowlane na terenie inwestycji i obejmują obszar planowanych wykopów wraz z przylegającym do nich pasem wyznaczonym przez konserwatora.

Badania archeologiczne przed pozwoleniem na budowę cena

Na podstawie badań powierzchniowych możliwe jest zlokalizowanie śladów pradziejowej działalności człowieka, widoczne w postaci form terenowych. Dzięki temu można wyszczególnić elementy dawnej zabudowy osadniczej, grodzisk czy kurhanów. Nieinwazyjne metody pozwalają jednocześnie określić zasięg stanowiska archeologicznego.

W badaniach powierzchniowych stosujemy takie metody prospekcji, jak m.in.:

  • GIS (system informacji geograficznej)
  • LIDAR
  • zdjęcia lotnicze

Podczas prac korzystamy z nowoczesnych urządzeń monitorujących oraz tworzymy mapy i wizualizacje na podstawie zebranych danych. Wszystko to, aby skutecznie zebrać ja najwięcej informacji archeologicznych oraz pozwolić na rozpoczęcie prac ziemnych pod Twoją inwestycję.

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta lub masz dodatkowe pytania – napisz lub zadzwoń.

Czy wiesz, że...

W Pompejach archeolodzy natrafili na pozostałości ówczesnych barów szybkiej obsługi. O Big Maca było trudno 😉 ale  można było zamówić pieczywo z ziarnami i rybą , ser z pieca, fasolę no i oczywiście wino.

=
zabezpiecznie antyspamowe