Oceń ten wpis

Założyciel Pogotowia Archeologicznego, Adrian Kłos, brał udział w pracach na powązkowskiej „Łączce”, gdzie pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka pracował przy ekshumacjach ofiar totalitaryzmów. Badaniom tym towarzyszyła pełna metodyka archeologiczna zarówno podczas prac terenowych jak i gabinetowych.

Projekt poszukiwania mogił ofiar systemów totalitarnych prowadzany jest od ponad 10 lat przez Instytut Pamięci Narodowej, a same prace na „Łączce” realizowano w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”.

Prace archeologiczno-ekshumacyjne na „Łączce” w kwaterze Ł II zakończono w 2017 r. z powodu wydobycia wszystkich szczątków ludzkich i zadokumentowaniu przedmiotów znalezionych w masowych mogiłach.

W Kwaterze Ł II odnaleziono ponad tysiąca kości z szacunkowo trzystu osób, a prace identyfikacyjne, genetyczne i poszukiwawcze będą trwać nadal.

Archeolodzy z firmy Pogotowie Archeologiczne brali także udział w ekshumacjach żołnierzy polskich i rosyjskich na Reducie Ordona, żołnierzy z okresu II wojny pod Warszawą czy Żołnierzy Wyklętych pod Ostrołęką, Kielcami, Gajrowskie itd.

W tym przypadku poszukiwaniami ofiar i ich ekshumacjami zajmowała się Fundacja Niezłomni. W jej ramach założyciele Pogotowia Archeologicznego brali udział w dziesiątkach inicjatyw tego typu, które formalnie były poszukiwaniami i ekshumacjami, a w praktyce badaniami archeologicznymi, a same poszukiwania przeprowadzane były w formie przypominającej znane w archeologii nadzory archeologiczne.

Zespół prasowy Pogotowia Archeologicznego – kontakt@pogotowiearcheologiczne.pl