Badania wykopaliskowe

Badania wykopaliskowe

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem świadczymy usługi związane z badaniami wykopaliskowymi na terenach prywatnych oraz publicznych inwestycji. Przeprowadzenie wykopalisk archeologicznych zlecane jest na podstawie rozporządzenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Taka decyzja może być wydana w sytuacji, gdy na terenie inwestycji odkryto zabytki archeologiczne lub gdy działka koliduje ze stanowiskiem archeologicznym. Celem badań wykopaliskowych dla inwestora jest oczyszczenie z zabytków obszaru pod zabudowę. Z punktu widzenia naukowego badania archeologiczne dostarczają cennych informacji z zakresu dziedzictwa kulturowego.

Badania wykopaliskowe mogą obejmować jedynie niewielki zakres terenu (do 20%) – wówczas nazywane są badaniami sondażowymi i polegają na wykonaniu pojedynczego, niewielkiego wykopu lub kilku rowów. Bardziej rozległą formą prac są ratownicze badania wykopaliskowe o charakterze szerokopłaszczyznowym. Zlecane są zwłaszcza w przypadku takich stanowisk, jak osady czy cmentarzyska.

Podczas prac archeologów wszelkie etapy oraz znaleziska dokumentowane są za pomocą rysunków, zdjęć i opisów. Jako firma archeologiczna z długim stażem i nowoczesnym podejściem do zawodu, podczas badań wykorzystujemy nowoczesne metody prospekcji, w tym fotografię lotniczą za pomocą dronów oraz mapowanie 3D. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik, jesteśmy w stanie możliwe skrócić czas badań, zachowując ich skuteczność. Plan wykopalisk jest ściśle związany z harmonogramem budowy przyszłej inwestycji – nie przeszkadzamy inwestorom, ale współpracujemy z nimi.

Badania wykopaliskowe nieodłącznie związane są z rozległą papierologią. Reprezentujemy Klientów w kontaktach z urzędem konserwatorskim. Wykonujemy również w całości dokumentację z prac, łącznie z raportowaniem oraz pozyskaniem wszelkich zgód.

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta lub masz dodatkowe pytania – napisz lub zadzwoń.

Czy wiesz, że...

Najstarszy cmentarz na świecie został odkryty przez polskich archeologów z PAN-u. Egipska nekropolia liczy 2000 lat i stanowi miejsce pochówku niemal 600 zwierząt.

=
zabezpiecznie antyspamowe