Odwierty archeologiczne

Odwierty archeologiczne

Wykonujemy odwierty archeologiczne, które należą do tzw. badań wyprzedzających. Realizowane są w skutek odgórnego zlecenia badań przez konserwatora. Główną przesłanką do ich przeprowadzenia jest teren znajdujący się w strefie ochrony konserwatorskiej oraz w pobliżu stanowiska o mało intensywnym zasiedleniu w przeszłości. Wyjątek stanowią tu obszary kamieniste. Pobranie próbek za pomocą odwiertów pomaga zlokalizować stanowisko archeologiczne oraz zaoszczędzić czas na przeprowadzenie wielkopowierzchniowych badań wykopaliskowych.

Odwierty archeologiczne polegają na pobraniu próbek gleby za pomocą świdra geologicznego. W zależności od wielkości terenu wykonuje się od kilkudziesięciu do kilkuset odwiertów. Uzyskane próbki mają średnicę ok. 5-10 cm i stanowią przekrój wszystkich warstw ziemi. To pozwala określić właściwości gleby ze względu na jej miąższość, strukturę, a nawet pozyskać drobne zabytki archeologiczne.

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta lub masz dodatkowe pytania – napisz lub zadzwoń.

Czy wiesz, że...

Odkryty w Peru 9-tysiącletni grób łowczyni wskazuje, że polowania na grubą zwierzynę były nie tylko domeną mężczyzn. Może to pierwszy na świecie przykład feminizmu?

=
zabezpiecznie antyspamowe