W trakcie badań archeologicznych w Dębę Wielkie archeolodzy – Bożena i Andrzej Bryńczakowie – zlokalizowali fundamenty zabytkowego dworu w miejscowości Dębe Wielkie na Mazowszu.
„Dębe Wielkie, to tu 31 marca 1831 r., m.in. wokół nieistniejącego dzisiaj dworu, doszło do ciężkich walk i tu legendarni Czwartacy wyparli Moskali. Dzisiaj fundamenty zniszczonego przez hitlerowców w 1939 r. dworu, a w 1946 zagrabionego przez komunistów, zlokalizowali archeolodzy odkrywając też liczne zabytki”
– czytamy w opisie do materiału filmowego TVP Warszawa.
Większość zabytków ruchomych metalowych odkrył w trakcie badań archeolog Pogotowia Archeologicznego Robert Wyrostkiewicz.
„Archeologia coraz częściej zajmuje się nie tylko odległymi pradziejami, okresem rzymskim czy nawet średniowieczem, ale wkracza także w tzw. nowożyt. Archeolodzy spierają się czy dalej jest to klasyczna archeologia czy badania historyczne z użyciem metodyki archeologicznej, jednak bez wątpienia wojewódzcy konserwatorzy zabytków coraz częściej zlecają badania i nadzory archeologiczne w strefach ochrony konserwatorskiej o nowożytnej metryce”
– tłumaczy Robert Wyrostkiewicz – archeolog z Pogotowia Archeologicznego.
W przypadku Dębe Wielkie badania zrealizowano dzięki doskonałej współpracy z samorządem gminy Dębe Wielkie.
Każdorazowo na badania i nadzory archeologiczne zgody w formie decyzji wydaje wojewódzki konserwator zabytków.
W Dębe Wielkie badania wykopaliskowe poprzedziły badania nieinwazyjne geofizyczne przeprowadzone z użyciem georadaru.
Zespół prasowy Pogotowia Archeologicznego – kontakt@pogotowiearcheologiczne.pl