Pogotowie Archeologiczne na WP.PL
Jako eksperci i uczestnicy, udzielamy się w portalu WP.pl, gdzie ukazał się artykuł na temat żołnierzy ekshumowanych na terenie Reduty Ordona, którzy po 13 latach wciąż leżą w kartonach.
Jako eksperci i uczestnicy, udzielamy się w portalu WP.pl, gdzie ukazał się artykuł na temat żołnierzy ekshumowanych na terenie Reduty Ordona, którzy po 13 latach wciąż leżą w kartonach.
Na Podlasiu dokonano rzadkiego znaleziska. Pracownik Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku w wolnym czasie znalazł żelazny miecz z wczesnego średniowiecza. Broń leżała pod ziemią przez ponad 1000 lat i zachowała się w bardzo dobrym stanie.
To, co odkryli archeolodzy, ma 800 lat i może być pozostałością długo oczekiwanego domu Hulagu-chana, wnuka słynnego założyciela Imperium Mongolskiego. Wszystko wskazuje na to, że ten mityczny pałac, znany ze źródeł historycznych, znajdował się w regionie Çaldıran, w prowincji Van we wschodniej Turcji. Trwają wykopaliska.
Robotnicy pracujący na rynku w Poznaniu, odkryli tajemnicze, nieznane pomieszczenie w piwnicy. Po rozkopaniu powierzchni placu i odnalezieniu ruin starych budynków udało nam się znaleźć małą ceglaną piwnicę. Jej wnętrze początkowo niepokoiło pracowników – straż pożarna została wezwana na miejsce po dziwnym, trudnym do zidentyfikowania zapachu wydobywającym się z piwnicy.
Interesujące znaleziska przyniosły wykopaliska masowych grobów z okresu II wojny światowej, prowadzone przez Pracownię Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”. Wraz ze szczątkami pochowanych tam osób odnaleziono pięć złotych monet. Są to ruble wybite za panowania cesarza Mikołaja II.
Pogotowie Archeologiczne odniosło się do wyników badań archeologicznych w Tyczynie pod Rzeszowem, które przyniosły interesujące efekty. Archeolodzy znaleźli m.in. srebrny numizmat Władysława Jagiełły. To z dynastią Jagiellońską związany jest rozwój miasta założonego na mocy dokumentu ostatniego króla z dynastii piastowskiej – Kazimierza Wielkiego. Jednak to nie zabytki tego typu najmocniej przykuły uwagę badaczy i wojewódzkiego […]
Jak wyglądali średniowieczni mieszkańcy Górnych Łużyc? To pytanie zadawali sobie archeolodzy z Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Dzięki międzywydziałowej współpracy z antropologami i grafikami z ASP możliwe było zrekonstruowanie twarzy na podstawie znalezionych czaszek.
Podczas konserwacji kaplicy króla Jana Olbrachta na Wawelu archeolodzy odkryli niszę, która może być grobem polskiego monarchy. To wyjątkowe odkrycie, ponieważ do tej pory miejsce pochowku króla Olbrachta było nieznane. Dziś na skutek przypadkowego uszkodzenia ściany kaplicy być może poznamy prawdę o miejscu spoczynku króla panującego w latach 1492–1501.
Archeolodzy z Gdańska rozpoczęli kolejny sezon badań wykopaliskowych na pustyni Bayuda w Sudanie. Na miejscu udało im się odkryć wiele ciekawych obiektów z paleolitu, m.in. grób wojownika, osadę czy obserwatorium łowieckie.