W latach 1965-1966 w Bułgarii znaleziono 3 grobowce pochodzące sprzed 2500 lat, w których pochowane zostały cenne artefakty. Niecodzienność archeologicznego znaleziska podkreśla fakt, iż rodzinny grobowiec znajdował się na prywatnym podwórzu.
Spis treści:
Trzy królewskie grobowce blisko Centrum Wracy w Bułgarii
W średniej wielkości mieście o nazwie Wraca w północno-zachodniej części Bułgarii dokonano ciekawego odkrycia. Na jednej z prywatnych posesji znajdował się dość spory nasyp, który przez lokalnych mieszkańców był określany potocznie jako Mogilański Kopiec.
Dopiero w latach 1965-1966 zdecydowano się na nadzór archeologiczny tego obiektu. Mogilański Kopiec okazał się być rodzinnym grobowcem. Domniema się, że należał on do władcy trackiego, Kotysa I. Świadczą o tym liczne artefakty, na których znajdowało się właśnie to imię. Dynastia tracka miała panować w regionie warczańskim w Bułgarii już od IV wieku p.n.e.
Cenne artefakty w drugim grobowcu
Wszystkie grobowce wykonano z kamienia. Pierwszy grobowiec był całkowicie splądrowany, więc przypuszcza się, że ograbiono go jeszcze w starożytności. Najlepiej, niemalże w stanie nienaruszonym pozostał drugi grobowiec. To miejsce skrywało w sobie rydwan, a także 3 konie, które prawdopodobnie zabito podczas rytualnego obrządku. Oprócz tego, w grobowcu znajdowały się także dekoracje koni oraz amunicję.
W głównej komorze drugiego grobowca złożone było ciało młodej kobiety. Na głowie znajdował się wieniec wykonany ze złota, który swoim wyglądem przypominał liście laurowe. W otoczeniu kobiety znajdowały się również liczne złote aplikacje. Do nich zaliczały się, chociażby bardzo duże złote kolczyki, magiczne figurki przedstawiające sfinksy. Młoda kobieta trzymała lusterko w lewej ręce. Prawdopodobnie miała ona również na głowie welon. Przypuszcza się, że była to tracka księżniczka, którą zabito w ramach rytuału pochówku władcy.
Rodzinny grobowiec trackiego władcy
Obok szczątków kobiety znajdował się szkielet mężczyzny. To właśnie obok niego pochowano liczną amunicję składającą się z grot do włóczni. Oprócz tego z mężczyzną złożono do grobu jego miecz i hełm, czy też srebrny nakolannik, który był przyozdobiony wizerunkiem Wielkiej Bogini Matki.
Trzeci grobowiec, który nie był zachowany w tak idealnym stanie jak drugi, skrywał w sobie szczątki kobiety i mężczyzny. Parę pochowano z licznymi glinianymi naczyniami, złotymi aplikacjami, oraz grotami wykonanymi z żelaza. Uwagę archeologów przykuł złoty dzban, na którym znajdował się wizerunek rydwanu z czterema końmi oraz powożącego wojownika.
Możliwość oglądania mogilańskich skarbów
Obecnie odnalezione artefakty można oglądać w Regionalnym Muzeum Historycznym we Wracy. Ciekawym eksponatem jest również wizerunek trackiej księżniczki, który został wykonany przez prof. Jordana Jordanowa. Pochodzenie księżniczki jest podważane przez innych antropologów, którzy uważają, iż jej cechy charakterystyczne wskazują na to, iż była nie tylko Greczynką, ale miała również za ojca wybitnego władcę w Starożytnej Grecji.