Tajemnicza mumia z Loulan
5/5 - (głosy: 71)

W 1980 roku w pobliżu słynnego Szlaku Jedwabnego znaleziono bardzo dobrze zachowane kobiece szczątki. Mumia ze względu na swoje tajemnicze pochodzenie określono mianem piękności z Loulan.

Świetnie zachowana mumia z Loulan

Miejscem odkrycia jest stanowisko w pobliżu Loulan, obok którego prowadził dawny Jedwabny Szlak. Zmumifikowane ciało kobiety liczy sobie ok. 4 tys. lat. Tym samym wskoczyła do rangi jednych z najstarszych mumii na świecie. Mimo to zachowana została w bardzo dobrym stanie. Najbardziej zaskakującym faktem jest to, iż kobieta wyróżnia się europejskimi rysami twarzy. Kobieta miała brązowe włosy, pociągłą twarz, a także wąski nos. Ponadto wyróżnia ją wysoki wzrost. Poprzez badania genetyczne również stwierdzono, iż kobieta miała krew grupy 0.

Jej ubranie, w tym futrzane mokasyny, miały być wielokrotnie naprawiane. Przy mumii znaleziono także tacę służącą do odsiewania ziarna, która leżała po jej prawej stronie. Ma to świadczyć o tym, iż należała ona do rolniczej społeczności. Ponadto na jej europejskie pochodzenie wskazuje splot tkaniny, jaką na sobie. Tego typu tkaniny były charakterystyczne dla Europejczyków żyjących kilka tysięcy lat temu.

Badania genetyczne mumii

Odnalezienie mumii wprowadziło niemałe zamieszanie w historię Loulan. Ponieważ pierwsze badania DNA wskazywały na to, iż pierwszymi mieszkańcami Kotliny Kaszgarskiej, gdzie znaleziono mumię, pochodzili z Eurazji. Tym samym datuje się, że byli oni ok. 2 tys. lat wcześniej od chińskiego ludu Ujgurów, którzy pojawili się na tych terenach dopiero w 842 roku.

Kolejne badania genetyczne przeprowadzono w 2007 oraz 2018 roku. Potwierdziły one tylko, że geny zmumifikowanej kobiety są najbardziej zbliżone do genów ludów zamieszkujących obecne tereny Europy Zachodniej oraz Północnych Indii. Rzeczywiście wszystkie badania wskazywały do tej pory, że to właśnie Europejczycy osiedlili się na ówczesnym terenie Chin.

Dodatkowe badania najstarszych mumii z Kotliny Kaszgarskiej

Aby wyjaśnić zagadkę, skąd wzięła się ta zbieżność DNA wśród ludów Loulan oraz współczesnych Europejczyków oraz mieszkańców Północnych Indii, zlecono usługi archeologiczne międzynarodowemu zespołowi naukowców. W tym celu przebadano najstarsze mumie, które odnaleziono w Kotlinie Kaszgarskiej.

Okazuje się, że lud Loulan miał swoje korzenie już na tych terenach już od plejstocenu. Starożytne ludy w większości prawdopodobnie wymarła jeszcze pod koniec ostatniego zlodowacenia. Zatem wniosek, jaki pojawił się w trakcie badań mówi, iż to potomkowie ludu Loulan nadali początek społeczeństwu zamieszkującego tereny Eurazji, a także Ameryki Północnej i Południowej.

Smutna śmierć piękności z Loulan

Archeolodzy dowiedli, iż kobieta z Loulan musiała umrzeć na chorobę płuc. Prawdopodobnie przebywając na pustynnych terenach, musiała wdychać bardzo duże ilości kurzu oraz piasku. Ponadto o jej zaniedbaniu świadczyło, iż we włosach znajdowały się wszy. Mumia została przeniesiona do Muzeum Xinjiang w Urumqi, która jest wystawiona na widok publiczny.