Oceń ten wpis

Podczas konserwacji kaplicy króla Jana Olbrachta na Wawelu archeolodzy odkryli niszę, która może być grobem polskiego monarchy. To wyjątkowe odkrycie, ponieważ do tej pory miejsce pochowku króla Olbrachta było nieznane. Dziś na skutek przypadkowego uszkodzenia ściany kaplicy być może poznamy prawdę o miejscu spoczynku króla panującego w latach 1492–1501.

Od kilku tygodniu w katedrze na Wawelu trwają prace konserwatorskie prowadzone przez Tomasza Wagnera. Z pozoru rutynowy projekt nie zakładał jednak tak ważnego dla dziejów Polski odkrycia. Archeolodzy natrafili bowiem na niszę grobową zlokalizowaną w kaplicy króla Jana Olbrachta.

zamek królewski na Wawelu

Dla badaczy to znak, że pod posadzką prawdopodobnie spoczywają szczątki polskiego monarchy. Co jeszcze ciekawsze, do środka grobu prowadzi niewielki otwór, będący śladem po uszkodzeniu podczas wzniesienia barokowego ołtarza.

Władze konserwatorskie wyraziły zgodę, by dokładniej przyjrzeć się grobowi poprzez powstały otwór. W tym celu zostanie wykorzystane badanie endoskopowe.

Źródło zdjęcia: Wikipedia Commons, fot: Dennis Jarvis