Pałac wnuka Czyngis-chana. Ciekawe znalezisko w Turcji
5/5 - (głosy: 8)

To, co odkryli archeolodzy, ma 800 lat i może być pozostałością długo oczekiwanego domu Hulagu-chana, wnuka słynnego założyciela Imperium Mongolskiego. Wszystko wskazuje na to, że ten mityczny pałac, znany ze źródeł historycznych, znajdował się w regionie Çaldıran, w prowincji Van we wschodniej Turcji. Trwają wykopaliska.

Pałac nie został jeszcze zidentyfikowany jako rezydencja Chanów, ale zespół wykopaliskowy kierowany przez Ersela Çağlıtütuncigil z Wydziału Archeologii Tureckiej i Islamskiej na Uniwersytecie Izmir Katip Çelebi wysunął taką sugestię. Dowody na takie twierdzenia można znaleźć we fragmentach trójkolorowej ceramiki, porcelany, cegieł i glazurowanych elementów architektonicznych, donosi Live Science.

Archeolog Munkhtulga Rinchinkhorol z Mongolskiej Akademii Nauk, który kieruje wykopaliskami, powiedział, że symbole znalezione przez archeologów na dachówkach są związane z dynastią mongolskich chanów. Szczegółowy opis budowy Letniego Pałacu Hulagu Chana koło Çaldıran znany jest z przekazów historycznych z lat 60-tych XII wieku. Jednak dokładna lokalizacja nie ma znaczenia. Uważa się, że odnalezione ślady mogą rozwiać podejrzenia. To są ruiny mieszkania, którego szukasz.

Naukowcy prowadzący badania na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dziedzictwa Kulturowego i Muzeów tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki uważają, że mogą to być pierwsze znane budowle z okresu ilchanatu. To pionierskie odkrycie.

Hulagu Khan był władcą mongolskim, który żył od 1217 do 1265 AD. Znany jest z udanych wypraw wojskowych na Bliski Wschód, m.in. zrabowania Bagdadu w 1258 roku. W tym czasie większość miasta została zniszczona.

Imperium Mongołów upadło w 1259 roku po śmierci kolejnego wnuka przywódcy Mogołów Möngke Khanhe. Hulagu-chan dowodził Ilchanate, który u szczytu swojej świetności obejmował terytoria dzisiejszego Afganistanu, Armenii, Azerbejdżanu, Dagestanu, Gruzji, Iranu, Iraku, Pakistanu, Syrii, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Turcji. Ilchanat upadł około 1357 roku.

Trwają prace archeologiczne na tym obszarze. Archeolodzy ukończyli intrygujący element historycznej układanki, a znalezisko może stać się częścią historii Imperium Mongolskiego.