Oceń ten wpis

Pogotowie Archeologiczne odniosło się do wyników badań archeologicznych w Tyczynie pod Rzeszowem, które przyniosły interesujące efekty. Archeolodzy znaleźli m.in. srebrny numizmat Władysława Jagiełły. To z dynastią Jagiellońską związany jest rozwój miasta założonego na mocy dokumentu ostatniego króla z dynastii piastowskiej – Kazimierza Wielkiego. Jednak to nie zabytki tego typu najmocniej przykuły uwagę badaczy i wojewódzkiego konserwatora zabytków…

Picasso z Tyczyna

Pośród licznych fragmentów ceramiki w stratygrafii nowożytnej archeolodzy natrafili na kawałek naczynia z nietypowym malowidłem… Odkrycie miało miejsce w okolicy wałów miejskich XVI-wiecznego Tyczyna.

Sprawę jako pierwszy opisał portal Archeolog.pl w artykule „Polski Picasso z XVII wieku na fragmencie zagadkowego talerzyka?”.

– To nasz Picasso. A na serio jest to prawdopodobnie fragment talerza z XVII wieku. Malunki tego typu znane są także z kafli XVIII wiecznych. W tym przypadku poszukiwania idą w kierunku motywów biblijnych, ale jesteśmy dopiero na początku drogi

– mówił w rozmowie z Archeolog.pl jeden z archeologów biorących udział w badaniach w Tyczynie.

Pogotowie Archeologiczne – komentarz

Komentarza dla Archeolog.pl udzielił Adrian Kłos, muzealnik i współzałożyciel Pogotowia Archeologicznego.

– Być może to majolika, czyli odmiana fajansu zdobiona barwnymi szkliwami o lśniącej, błyszczącej powierzchni, z których zachowała się tylko czarna kreska

– stwierdził ekspert.

Zdaniem Adriana Kłosa analogii można szukać np. w talerzyku czy raczej paterze ze sceną „Zwiastowanie Maryi” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach (przykład XVI-wiecznej włoskiej majoliki).

Redakcja

Fot. archeolog.pl (1), mnki.pl (2)