Niesamowite odkrycie pod Starym Rynkiem w Poznaniu
Oceń ten wpis

Robotnicy pracujący na rynku w Poznaniu, odkryli tajemnicze, nieznane pomieszczenie w piwnicy. Po rozkopaniu powierzchni placu i odnalezieniu ruin starych budynków udało nam się znaleźć małą ceglaną piwnicę. Jej wnętrze początkowo niepokoiło pracowników – straż pożarna została wezwana na miejsce po dziwnym, trudnym do zidentyfikowania zapachu wydobywającym się z piwnicy.

O sensacyjnym odkryciu informuje biuletyn Poznańskie inwestycje Miejskie. Z przeprowadzonych już przez archeologów badań powierzchniowych wynika, że ​​na poznańskim Starym Rynku zachowała się niewielka piwnica, najprawdopodobniej na drugim piętrze podziemi Nowego Ratusza.

Budynek powstał w XIX wieku, ale został rozebrany po 1945 roku. Stara piwnica była zaśmiecona gruzem. Na tym oparto oblicze rynku.

Prace nad nowym zbiornikiem dały archeologom możliwość dokładnego zbadania pozostałości po rozbiórce. Specjalista przegląda ciekawe elementy architektoniczne i detale wnętrz. Mamy zapotrzebowanie na kolumny, płytki podłogowe, granit i marmur.

W glebie wyselekcjonowanej podczas wykopalisk zbiorników archeolodzy znaleźli już ślady dawnych i średniowiecznych mieszkańców – monety, narzędzia, fragmenty wyposażenia warsztatów, biżuterię, odzież i obuwie. .

Po zawaleniu się sufitu robotnicy zauważyli niezrozumiały silny zapach. Interwencja strażaków dała zachęcające informacje – w piwnicy nie było nic niebezpiecznego i przerażającego, podejrzewam, że zapach produktu pozostał. Urządzenia do pomiaru zawartości powietrza nie wykazały znaczących pomiarów.

Według Poznańskich Inwestycji Miejskich budynek jest odpowiednio zabezpieczony. Teraz krypta jest dokładnie badana przez archeologów. Znany jako pozostałości dawnej infrastruktury miejskiej, może nadal zawierać ciekawe relikty z przeszłości.

Po przestudiowaniu wszystkich szczegółów znalezionych na Starym Rynku w Poznaniu i okolicznych ulicach, nawierzchnia zostanie zaktualizowana. Wykorzystywane są materiały zabytkowe, takie jak granitowa kostka brukowa, krawężniki i płyty chodnikowe. Plan przewiduje również stworzenie zielonych wysp – kwietników z drzewami oraz wygodnych terenów rekreacyjnych.