Wyjątkowa atrakcja dostępna jest dla wszystkich zwiedzających w Jaskini Altamira znajdującej się ok. 30 km od miasta Santander. To właśnie w tej jaskini odkryto wizerunek żubra pochodzący prawdopodobnie sprzed 10 tys. lat p.n.e. Oprócz słynnego żubra można podziwiać także inne malowidła wykonane rękoma ówczesnych ludzi.
Spis treści:
Najstarszy wizerunek żubra
Na ścianach Jaskini Altamira odkryto kilkanaście wizerunków żubrów. Jak się okazuje, są to najstarsze malowidła przedstawiające te zwierzęta. Według badań obrazy mogą pochodzić sprzed 10 tys. lat p.n.e., a niektóre z nich nawet sprzed 35 tys. lat p.n.e. Na ścianach o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych, znajdują się także wizerunki jeleni, koni, sarn, czy też symboli zachowujących geometryczne kształty.
Rysunki przedstawiające żubry, zostały namalowane w duchu kultury magdaleńskiej. Zaskakujące jest to, iż każde malowidło było dokładnie przemyślane. Ponieważ ludzie, którzy malowali żubry, wykorzystywali naturalną rzeźbę jaskini. Żubry przedstawione są w różnych pozycjach. Oprócz tego uwagę badaczy zwróciło stado żubrów, które sprawiają wrażenie podążających za postacią łani.
Niesamowite odkrycie Jaskini Altamira
Malowidła w Jaskini Altamira zostały odnalezione całkiem przypadkowo. Sama jaskinia została odkryta w 1868 roku przez myśliwego, którego pies utknął w jednej ze szczelin. Podczas uwalniania swojego psa, poczuł na ciele chłodne powietrze, które świadczyło o większej jaskini. Natomiast na malowidła przypadkowo natrafiła 8-letnia córka szlachcica, która towarzyszyła swojemu ojcu podczas amatorskich poszukiwań szczątek zwierząt. Do odkrycia malowideł doszło w 1879 r. W 1880 roku Marcelino Sanz de Sautuola publicznie przedstawił swoje znalezisko.
Fakt, iż wizerunki żubrów nie pasowały do tego, co przedstawiały do tej pory wykopaliska archeologiczne, spowodowało, że nie brano ich długo na poważnie. Dopiero pod koniec XIX wieku, rysunki uznano za prawdziwe. Natomiast od 1985 r. Jaskinia Altamira znajduje się na liście UNESCO Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Obecnie dla zwiedzających dostępna jest replika jaskini.
Jaskinia Altamira – słynny obiekt archeologiczny w północnej Hiszpanii
Archeolodzy, którzy badali Jaskinię Altamirę, na jej 296 metrach długości, znajdowali liczne szczątki zwierząt. Składa się ona z korytarzy i komór o wysokości od 1 do 2,7 metra. Natomiast malowidła znaleziono w największej komorze, która ma wymiary 18 na 9 metrów. Jednak sklepienie całej komory nie jest na tej samej wysokości, dlatego widać, iż niektóre malowidła powstawały w pozycji kucznej.
Malowidła powstawały głównie z czerwonego i czarnego barwnika. Miejscami można nawet dostrzec odcienie fioletu. Autorzy rysunków na miarę swoich możliwości próbowali przedstawiać swój świat. Archeolodzy doszukują się tutaj również początków nauki pisania, a także zauważają prymitywne pokłady sztuki. Chociaż znajdują się również naukowcy, którzy uważają, iż malowidła były częścią magicznych rytuałów.