Oceń ten wpis

Archeolog firmy Pogotowie Archeologiczne – Robert Wyrostkiewicz – doprowadził do wyjątkowego odkrycia, które następnie zadokumentował i sprawozdał Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Dzięki niskiemu stanowi wody w 2015 r. w obrębie zabytkowego spichlerza w Twierdzy Modlin prowadzone były prace poszukiwawcze na mocy decyzji MWKZ.

„Za zgodą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zabytkowy obiekt o wymiarach wysokość – 56 cm, szerokość 61 cm, głębokość – 26 cm, został wydobyty 5 września 2015 roku i zabezpieczony”

– informował urząd konserwatorski.

Żeliwny hełm z fantazyjnym smokiem był jednym ze zdobień spichlerza zbożowego.

Następnie prowadzono prace z zakresu archeologii podwodnej z użyciem profesjonalnego sonaru i umiejętnościami zawodowych nurków.

„Dotąd odkrywaliśmy w Wiśle czy Bugu pojedyncze zabytkowe statki. Teraz mamy do czynienia z całym cmentarzyskiem łodzi. Grupa statków leży jeden obok drugiego pod zabytkowym Spichlerzem Zbożowym, ale znaleźliśmy też prawdopodobnie małą łódź zupełnie w innym miejscu i jeden wrak statku na Wiśle”

– mówił w rozmowie z TVN24 Robert Wyrostkiewicz, wówczas prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego, archeolog Pogotowia Archeologicznego.

Pogotowie Archeologiczne prowadzi prace także na obszarach wodnych. W tym przypadku konieczne są zgody stosownych instytucji takich jak m.in. Wody Polskie.

Zespół prasowy Pogotowia Archeologicznego – kontakt@pogotowiearcheologiczne.pl