Oceń ten wpis

Założyciele Pogotowia Archeologicznego w czasach, kiedy prowadzili Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne i dzięki współpracy z organizacją Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich odkrywali i dokumentowali słynny parostatek odkryty na rzece Bug.

Archeolodzy najbardziej cieszą się z odnalezienia kotła parowego, wyprodukowanego w 1895 roku, który może być najstarszym mechanizmem tego typu w Polsce”

– relacjonował odkrycie portal dziennika „Fakt”.

„Czy parowiec sprzed ponad 100 lat, który został prawdopodobnie wyprodukowany w Elblągu, zostanie wydobyty z rzeki Bug? — Ministerstwo Obrony Narodowej zaoferowało pomoc przy wydobywaniu ciężkich elementów przy użyciu śmigłowca Mi17”

– informowało na swojej stronie MSHE.

Rzeka Bug kryje zapewne jeszcze wielem skarbów, które czekają na archeologów.

„Bug to rzeka bogata w stanowiska archeologiczne. Część z nich opracowałem w pracy, którą obecnie przygotowuję do wydania książkowego w ramach popularyzacji archeologii czasów Barbaricum. Mowa o okolicy ujścia rzeki Liwiec do Bugu. Są to jednak stanowiska dużo starsze i pochodzą z okresu wpływów rzymskich”

– mówi Robert Wyrostkiewicz z Pogotowia Archeologicznego.

Pogotowie Archeologiczne prowadzi działalność także na obszarach wodnych, gdzie wymagane są decyzje nie tylko urzędów konserwatorskich, ale także takich instytucji jak Wody Polskie.

Zespół prasowy Pogotowia Archeologicznego – kontakt@pogotowiearcheologiczne.pl